montaż turbosprężarki

Nie ulega wątpliwości, że montaż turbosprężarki to jeden ze sposobów podniesienia mocy silnika. Chcąc mieć pewność, że urządzenie będzie działało bez zarzutu, warto skupić się nie tylko na kupnie dobrej części, ale także na jej prawidłowym montażu. Tylko dobrze zamontowana jest w stanie spełnić oczekiwania użytkownika samochodu. Jak zatem zamontować turbosprężarkę w aucie?

Montaż turbosprężarki - o czym trzeba pamiętać?

Zanim użytkownik zabierze się za montaż nowej turbosprężarki, powinien skupić się na jej budowie. Urządzenie to składa się z dwóch części - turbiny, która zasilana jest gorącymi spalinami oraz sprężarki, której zadaniem jest sprężenie powietrza i przetransportowanie go do silnika. Połączenie tych dwóch elementów powoduje, że moc silnika znacznie wzrasta. Jak to się dzieje? Kiedy wciska się gaz, auto potrzebuje więcej paliwa z powietrzem. Produkuje również więcej spalin. Montując turbosprężarkę, kierowca jest w stanie wykorzystać te dwa elementy do zwiększenia mocy silnika. 

Jak widać powyżej, posiadanie sprawnej turbosprężarki jest niezwykle istotne. Warto zatem, kiedy dojdzie do awarii, zregenerować urządzenie lub wymienić je na nowe. A jeśli o to chodzi, proces można podzielić na kilka etapów:

  • demontaż układu dolotowego, filtrów i katalizatora;
  • demontaż turbosprężarki;
  • oczyszczenie układu i miski olejowej z oleju;
  • wymiana filtrów powietrza;
  • montaż nowej turbosprężarki;
  • montaż katalizatora i DFP;
  • wlanie do silnika nowego oleju.

 

Wspomniany wyżej proces wydaje się czasochłonny, jednak wymiana uszkodzonej turbosprężarki jest niezwykle ważna, jeśli właściciel samochodu chce w pełni korzystać z pojazdu. Co więcej, w dużej mierze zadanie to nie należy do skomplikowanych, dlatego można je wykonać samodzielnie w garażu.