regeneracja turbosprężarki

Turbosprężarki umożliwiają zwiększenie wydajności silnika i ograniczają emisję spalin do minimum. Chociaż mnóstwo osób ich używa, w dalszym ciągu wiedza na ich temat jest niewystarczająca, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie naprawy, bądź regeneracji. Czy potrafisz określić różnice między pierwszą a drugą czynnością? Wiesz, jak zapobiegać konieczności oddawania turbosprężarki pod oko fachowca? Jeśli nie – wszystkiego dowiesz się od nas!

 

Turbosprężarka – naprawa czy regeneracja?

 

Dlaczego turbosprężarka się psuje? Przyczyn można wymieniać wiele, jednak do najczęstszych należą: niewystarczające ciśnienie oleju lub jego słaba jakość, obce ciała, które zatrzymały się przy zasysanym powietrzu, nie chłodzenie pojazdów po ich użytkowaniu.

W Polsce miesięcznie naprawia się ponad 20 tysięcy turbosprężarek. Jeśli masz problem z turbosprężarką, wszystko zaczyna się od oględzin – dokładnego sprawdzenia stanu technicznego, w jakim znajduje się sprzęt. Decyzję o naprawie lub regeneracji podejmuje się po stwierdzeniu, które elementy są do ponownego zamontowania, a które do całkowitej wymiany.

Na przykładzie turbiny – regeneracja to wyważenie całego układu wirującego, a naprawa obejmuje wymianę części, takich jak pierścienie, łożyska oraz innych elementów składających się na uszczelnienie turbosprężarki.

Naprawa charakteryzuje się zazwyczaj dwumiesięczną gwarancją, natomiast opłata związana z regeneracją, zależna jest od indywidualnego stanu turbosprężarki. Z reguły kwota waha się od 700 – 1000 zł, a zregenerowany podzespół powinien działać jak nowy.

 

Co i kiedy opłaca się bardziej? Naprawa czy regeneracja?

 

Na naprawę możesz się zdecydować w momencie, kiedy koszty wynoszą mniej więcej  50% ceny nowego podzespołu. W odniesieniu do tej statystyki warto porównać sobie cenę profesjonalnej regeneracji, która może okazać się trafna, jeśli jest korzystna pod względem kosztów.

Cennik zależny jest od producenta, jednak warto mieć na uwadze, że części powinny być oryginalne i wysokiej jakości, aby turbosprężarka w późniejszej pracy nie zawiodła. Dlatego zawsze wybieraj autoryzowane oraz sprawdzone usługi.