Zestawy naprawcze do turbosprężarek

Turbosprężarki znajdują obecnie coraz częstsze zastosowanie. Występują już w niemal każdym silniku wysokoprężnym. Warto więc zapoznać się nie tylko z ich budową i specyfiką działania, ale również dowiedzieć się nieco więcej na temat ewentualnych usterek, jakie mogą wystąpić pod wpływem intensywnej eksploatacji. Większość tego typu awarii może być naprawiona z zastosowaniem odpowiednich zestawów naprawczych do turbosprężarek.

Przykłady najczęstszych usterek turbosprężarek

Teoretycznie turbosprężarka jest przystosowana do intensywnej pracy w bardzo wysokich temperaturach. Niemniej uszkodzeń mechanicznych nie da się całkowicie uniknąć. Usterki turbosprężarek nie należą do rzadkości, dlatego też warto zaopatrzyć się w solidny zestaw naprawczy.

Do uszkodzeń w turbosprężarce dochodzi najczęściej ze względu na brak czynnika smarnego, czyli oleju silnikowego. Dostarczany jest on przewodami olejowymi na łożysko ślizgowe wałka, gdzie znajduje się turbina i talerz kompresji. To kluczowe dla działania turbosprężarki miejsce, gdyż to właśnie tutaj dochodzi do przełożenia mocy z turbo na sprężarkę. Ciągłe smarowanie jest więc koniecznością. Do uszkodzeń może dochodzić np. gdy bezpośrednio po włączeniu silnika wprowadzamy go na wysokie obroty. Wówczas olej nie jest w stanie dotrzeć do turbiny i działa bez odpowiedniego smarowania. Takich sytuacji może być oczywiście znacznie więcej, wszystkie one mogą przyczynić się do uszkodzeń turbosprężarki.

O usterkach w turbosprężarce świadczą m.in. niebieski dym z rury wydechowej, charakterystyczne dźwięki spod maski samochodu (gwizd podobny do tego, jaki uzyskamy, ocierając o siebie metalowe przedmioty), wyciek oleju.

Z czego składa się zestaw naprawczy do turbosprężarek?

Nawet przy prawidłowej eksploatacji może dojść do pewnych usterek, dlatego warto wyposażyć się w zestaw naprawczy do turbosprężarki, który pozwoli nam szybko reagować w przypadku ewentualnych problemów. Takie zestawy składają się zazwyczaj z łożyska wzdłużnego i łożyska oporowego, pierścieni uszczelniających, odrzutników, zabezpieczeń panewki, śrub i nakrętek.