Jakie objawy towarzyszą uszkodzeniom turbosprężarki samochodowej

Turbosprężarka, z racji tego, że pracuje w bardzo trudnych warunkach, narażona jest na liczne uszkodzenia i awarie. Większości z nich jesteśmy w stanie zapobiec przez odpowiednie użytkowanie turbosprężarki w czasie jazdy samochodem. Jakie objawy podczas jazdy samochodem wyposażonym w turbosprężarkę powinny nas zaniepokoić?

Niepokojące odgłosy pracy silnika

Ponieważ pracy każdej turbosprężarki towarzyszy dźwięk, to często trudno nam odróżnić, który z nich może świadczyć o jej awarii. Zaniepokoić nas powinny trzy cechy charakterystyczne wydobywającego się dźwięku, które mogą prowadzić do uszkodzenia wirnika:

·           odgłos jakby tarły o siebie metalowe części,

·         świst, który pojawia się w zakresie pracy od około 1900 obrotów na minutę w górę,

·         świst, który narasta wraz ze zwiększaniem obciążenia jednostki napędowej.

Niepokojące dźwięki emitowane przez turbinę najczęściej spowodowane są utratą doważenia zespołu wirującego, co w konsekwencji prowadzi do całkowitej destrukcji turbiny, a czasami również poważnej awarii silnika.

Czarny lub biały dym z rury wydechowej oraz brak mocy

Jeśli zauważymy, że za naszym samochodem ciągnie się biały lub czarny dym, a w samochodzie wyczuwalny jest zapach oleju silnikowego, to może to świadczyć o nieprawidłowej pracy turbosprężarki. Brak mocy lub czarny dym może nie musi być objawem uszkodzonej turbosprężarki samochodowej. Może to być również objaw uszkodzonego układu paliwowego w naszym samochodzie. Jeśli jednak zaobserwujemy, że auto traci bardzo szybko na mocy, nie słyszymy załączania się turbo, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że doszło do uszkodzenia turbosprężarki.

Niedobory oleju silnikowego

Wycieki oleju mogą świadczyć to o słabej kondycji turbosprężarki. Oleju może przedostać się do układu wydechowego i dolotowego, co może prowadzić do uszkodzenia silnika. Jeśli zaobserwujemy wyciek oleju, to warto sprawdzić odcinek osi wirnika, który jest uszczelniony z dwóch stron metalowymi pierścieniami. Niepokojącym objawem jest pojawienie się na pierścieniach oleju.

Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich objawów awarii turbosprężarki. Jeśli z jakiegoś powodu zastanawiamy się, czy pracuje ona prawidłowo, to warto udać się do serwisu turbosprężarek i poddać ją diagnostyce. Wczesne wykrycie problemu umożliwi naprawę turbosprężarki, zanim jej awaria przyczyni się do powstania bardziej poważnych problemów.