Turbosprężarki nie należą do tanich, dlatego warto rozważyć, czy opłaca się ją regenerować i naprawiać, a kiedy warto jednak zdecydować się na zakup nowej.

Czy warto naprawiać i regenerować turbosprężarkę?

Naprawa ma sens, jeśli jej koszt będzie o połowę niższy niż cena nowego podzespołu. Oczywiście, cena odnosi się do oryginalnej turbosprężarki, a nie jej tańszych podróbek. Jest grupa samochodów, w których zakup nowej turbosprężarki może się bardziej opłacać niż naprawa zużytego podzespołu.

Podobnie rzecz ma się z regeneracją turbosprężarki.  Przy naprawie warto zwrócić uwagę na części do turbosprężarek oraz zestawy naprawcze. Powinny być one dobrej jakości, która zagwarantuje nam długą i bezawaryjną pracę turbosprężarki po zakończeniu naprawy. Nawet jeśli zdecydujemy się na zamontowanie nowej turbosprężarki, to niezwykle ważne jest, by przyczyna awarii była wykryta przed jej zamontowaniem. Dzięki temu możliwe jest jej usunięcie, co zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom nowej turbosprężarki.

Profesjonalna wymiana i naprawa

Istotny jest wybór profesjonalnego serwisu zajmującego się regeneracją turbosprężarek. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie warsztatu, który zajmuje się kompleksową obsługą – począwszy od zdiagnozowania usterki, przez wymontowanie turbosprężarki i jej naprawę, na ponownym zamontowaniu kończąc. Profesjonalny serwis zawsze będzie wybierał części zamienne od dobrych dostawców i przeprowadzi ich selekcję przed montażem. Nawet wśród nowych części zdarzają się elementy wadliwe. Elementy, które mają nawet drobne uszkodzenia, zostaną wyrzucone. Wirnik zostaje wyważony z dokładnością wyższą, niż jest to wymagane przez producenta. Turbo jest wyważane przy wyższych prędkościach niż 100 tys. obrotów na minutę. Układy regulacji zmiennej geometrii są dokładnie regulowane, także z wykorzystaniem stanowiska mierzącego przepływ. Regeneracja turbosprężarki to proces, w którym są jej przywracane pierwotne właściwości. Profesjonalnie naprawiona turbosprężarka nie powinna niczym ustępować fabrycznie nowej.