125 lat rozwoju technologii turbodoładowania w samochodach

Turbosprężarki są obecnie standardowym wyposażeniem większości nowych pojazdów, a właściciele starszych roczników często sami decydują się na ich instalację. Ta nowinka techniczna nie jest wcale nowa, bowiem jej historia rozpoczyna się w czasach początków motoryzacji.

Pierwsze próby ze sprężonym powietrzem

Pomysł, który zaowocował wynalezieniem dzisiejszych turbosprężarek pojawił się około 125 lat temu i jest zasługą dwóch najbardziej znanych twórców z dziedziny motoryzacji - Gottlieba Daimlera oraz Rudolfa Diesla. Obaj panowie już w 1885 roku dokonywali prób ze sprężonym powietrzem, które miało wspomagać silniki spalinowe, stosowane w ich ówczesnych autach. Oczywiście – jak to zwykle bywa z wynalazkami – pierwsze próby nie były na tyle satysfakcjonujące, aby znalazły zastosowanie w samochodach osobowych. Podchwycili je jednak konstruktorzy statków dalekomorskich, którzy w turbodoładowanie wyposażali ich potężne silniki. Prekursorem w produkcji takich modeli była szwajcarska firma „Swiss Machine Works Saurer”, która od 1938 roku wypuszczała na rynek turbiny. Z czasem zaczęto je też wykorzystywać w samochodach ciężarowych, a masowy rozwój produkcji i powstawanie nowych zakładów miało miejsce zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

Od Alfreda Büchi do współczesności

Druga połowa XX wieku przyniosła szybki rozwój technologiczny. To również okres sprzyjający rozwojowi turbosprężarek. Wśród ważnych wydarzeń, które wpłynęły na ich obecną popularność. należy wymienić:

·         1952 rok – rewolucyjny wynalazek Alfreda Büchi – turbodoładowanie z wydechem spalin,

·         lata 70. – skok cen paliw i poszukiwanie tanich rozwiązań komunikacyjnych,

·         lata 70. – wprowadzenie turbosprężarek do samochodów Formuły 1 w celu zwiększenia ich osiągów,

·         lata 70. i 80. – montaż turbosprężarek w modelach Mercedes-Benz 300 SD oraz Volkswagen Golf Turbodiesel – pierwszych samochodach osobowych z turbodoładowaniem,

·         lata 80. – wprowadzenie restrykcyjnych norm emisji spalin w wielu krajach świata.

Obecnie turbiny samochodowe są już nie tylko standardem, ale pojawiają się ich nowe modele, jak te ze zmienną geometrią, w technologii Twin Turbo i BiTurbo. Głównym celem ich montowania jest to, że dzięki nim możliwa jest ekonomiczna eksploatacja pojazdu i ochrona środowiska.