Kupując samochód używany, staramy się wykryć wszelkie możliwe usterki, tak by ograniczyć możliwość wystąpienia dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem zakupionego auta. Czy możliwe jest sprawdzenie stanu turbiny przed zakupem auta?

Czy można to sprawdzić?

Ocena stanu turbiny przed zakupem auta nie jest łatwa. Pierwszymi objawami zużycia są duże pobory oleju przez silnik oraz spadek mocy. Oglądając samochód, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy olej nie został uzupełniony.

Nie znając auta, nie możemy też sprawdzić, czy moc jest taka, jaka być powinna. Podwyższone zużycie oleju można określić po kolorze spalin, ale taki objaw powinien zawsze nas skłonić do rezygnacji z zakupu, bo może oznaczać konieczność remontu silnika. Najbardziej skutecznym sposobem na sprawdzenie poprawności działania turbosprężarki jest pomiar ciśnienia doładowania wykonany w profesjonalnym warsztacie. Chociaż nie zawsze zły wynik oznacza usterkę samej turbosprężarki. Przed zakupem samochodu warto sprawdzić, czy nie jest zalana olejem. Zaniepokoić nas powinny duże plamy oleju.

O czym pamiętać przed zakupem?

Turbosprężarka nie jest elementem, w którym często występują usterki. Jej prawidłowa eksploatacja sprawia, że wytrzymuje tyle ile sam silnik, jednak z czasem jej parametry mogą się pogorszyć. Jeśli więc myślimy o zakupie auta z turbosprężarką, to warto się przynajmniej orientacyjnie zorientować w cenach regeneracji turbosprężarek w interesującym nas modelu samochodu oraz cenach nowych turbosprężarek. Jeśli zdecydujemy się na zakup, to musimy się liczyć z tym, że w przyszłości przyjdzie nam ją naprawić.  Pamiętajmy też o tym, że o turbosprężarkę trzeba odpowiednio dbać – regularnie wymieniać olej, stosować środki smarne oraz filtry dobrej jakości. Wszystko, co zaoszczędzimy na tanich olejach i smarach, przyjdzie nam zapłacić z nawiązką, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Jeśli jednak dojdzie do awarii, powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu turbosprężarek i zdecydować czy nadaje się ona do regeneracji, naprawy czy wymiany.