Jakie objawy towarzyszą uszkodzeniom turbosprężarki samochodowej

Turbosprężarka, z racji tego, że pracuje w bardzo trudnych warunkach, narażona jest na liczne uszkodzenia i awarie. Większości z nich jesteśmy w stanie zapobiec przez odpowiednie użytkowanie turbosprężarki w czasie jazdy samochodem. Jakie objawy podczas jazdy samochodem wyposażonym w turbosprężarkę powinny nas zaniepokoić?

Turbosprężarki samochodowe, ze względu na to, że pracują w bardzo wysokich temperaturach przy ogromnej ilości obrotów, to dość często ulegają awariom. Ponieważ zakup nowej turbosprężarki to spory wydatek, to o wiele tańszym rozwiązaniem jest przywrócenie jej całkowitej sprawności dzięki procesowi regeneracji. Jak wygląda regeneracja turbosprężarki?

Demontaż i czyszczenie

Na początku bada się zewnętrzne części turbiny i szuka ewentualnych uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest wymontowanie turbosprężarki z pojazdu. Nie jest to proces skomplikowany, jednak tylko na początku jest tak łatwo.

Kupując samochód używany, staramy się wykryć wszelkie możliwe usterki, tak by ograniczyć możliwość wystąpienia dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem zakupionego auta. Czy możliwe jest sprawdzenie stanu turbiny przed zakupem auta?

Czy można to sprawdzić?

Ocena stanu turbiny przed zakupem auta nie jest łatwa. Pierwszymi objawami zużycia są duże pobory oleju przez silnik oraz spadek mocy. Oglądając samochód, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy olej nie został uzupełniony.

Turbosprężarki nie należą do tanich, dlatego warto rozważyć, czy opłaca się ją regenerować i naprawiać, a kiedy warto jednak zdecydować się na zakup nowej.

Czy warto naprawiać i regenerować turbosprężarkę?

Naprawa ma sens, jeśli jej koszt będzie o połowę niższy niż cena nowego podzespołu. Oczywiście, cena odnosi się do oryginalnej turbosprężarki, a nie jej tańszych podróbek. Jest grupa samochodów, w których zakup nowej turbosprężarki może się bardziej opłacać niż naprawa zużytego podzespołu.