Turbosprężarka to urządzenie, które pracuje w bardzo trudnych warunkach, dlatego jest narażone na awarie oraz związane z nimi kosztowne naprawy. Życie turbiny można jednak przedłużyć, jeżeli dostosuje się do kilku prostych zasad. Jak postępować z samochodem z turbodoładowaniem?

Rola turbosprężarki w samochodzie

Turbosprężarki to urządzenia od wielu lat już standardowo montowane w samochodach. Pomimo iż dopiero niedawno stały się motoryzacyjnym standardem, ich historia jest niemal tak długa, jak dzieje samej motoryzacji. Obecnie trudno o nowszy model auta bez doładowania. To efekt wprowadzania przez producentów nowych rozwiązań technologicznych, które mają obniżyć poziom emisji spalin w samochodach. Mniejsze silniki przy jednocześnie wciąż rosnącej masie pojazdów, które wyposaża się w kolejne systemy i usprawnienia, sprawiają, że turbosprężarka samochodowa jest niezbędna do utrzymania satysfakcjonującej mocy silnika i dobrych osiągów. Urządzenie to odpowiada za efektywniejsze spalanie paliwa, ponieważ dostarcza do komory spalania silnika większą ilość tlenu. Praca w temperaturze około 1000 st. C naraża je jednak na wyjątkowo duże obciążenia.

Zasady postępowania z turbosprężarką

Zmniejszenie obciążeń turbosprężarki oraz wydłużenie okresu jej sprawności jest możliwe dzięki odpowiedniemu postępowaniu kierowcy. Wystarczy zastosować się do kilku zasad.

·         W samochodzie z turbodoładowaniem obowiązuje zasada wolnego startu. Oznacza to, że po przekręceniu kluczyka należy odczekać ok. 20 sek. przed jazdą. Pozwala to na rozgrzanie oleju i dokładniejsze smarowanie.

·         Po zatrzymaniu nie powinno się wyłączać silnika przez ok. 30 sek., dzięki czemu olej spłynie z urządzenia.

·         Zalecane jest powolne wprowadzanie silnika w wysokie obroty i unikanie gwałtownego przyspieszania.

·         Niewskazana jest długa jazda na najwyższych obrotach, która za bardzo obciąża turbinę.

·         Koniecznie trzeba też zadbać o systematyczną wymianę oleju i filtrów. Dobre smarowanie gwarantuje dłuższą sprawność urządzenia.

Turbosprężarki uważane są za awaryjne, jednak producenci doskonale wiedzą, na jakie są one narażone obciążenia i w jak niesprzyjających warunkach pracują. Urządzenia te wytwarza się z bardzo wytrzymałych materiałów, stąd wniosek, że większość ich awarii wynika z niewłaściwej eksploatacji.

Pięć najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarek

Turbina samochodowa to część pojazdu, która stosunkowo często ulega awariom. Nie oznacza to jednak, że jest wrażliwa na uszkodzenia, bowiem powodem problemów bywa niewłaściwa eksploatacja, a także przyczyny zewnętrzne. Jakie są najczęściej notowane awarie turbosprężarek?

125 lat rozwoju technologii turbodoładowania w samochodach

Turbosprężarki są obecnie standardowym wyposażeniem większości nowych pojazdów, a właściciele starszych roczników często sami decydują się na ich instalację. Ta nowinka techniczna nie jest wcale nowa, bowiem jej historia rozpoczyna się w czasach początków motoryzacji.

Turbodziura – jak radzą sobie z nią specjaliści?

Turbosprężarka uważana jest obecnie za nowoczesny, a w wielu przypadkach również niezbędny wynalazek.  Niezbędny, bo jej obecność oznacza efektywniejsze spalanie paliwa, niższe koszty eksploatacji samochodu i mniejszą emisję spalin. Pomimo zalet nie jest to jednak urządzenie idealne.