Turbodoładowanie wciąż budzi kontrowersje i skłania kierowców do zastanawiania się nad tym, czy warto w nie inwestować, o ile pojazd nie ma go już w fabrycznym standardzie. Montaż turbiny gwarantuje wiele korzyści, zarówno związanych z możliwościami samochodu, jak i ekonomiką jego eksploatacji.

Po co turbosprężarka w samochodzie?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad korzyściami, jakie niesie montaż turbosprężarki w aucie, warto wiedzieć, jaka jest jej rola i w jaki sposób ona pracuje. To funkcjonalne urządzenie składa się z dwóch podstawowych elementów – turbiny i sprężarki. Osadzone na jednym wale współpracują ze sobą w ten sposób, że poruszany spalinami z kolektora wydechowego wirnik napędza wał oraz znajdujący się na przeciwnym końcu drugi wirnik. Ten z kolei wprawia w ruch sprężarkę, która stłacza powietrze, dzięki czemu jest ono znacznie intensywniej nasycone tlenem. Gaz jest niezbędny do podtrzymania procesu spalania, a im jest go więcej, tym większa ilość paliwa ulega spaleniu. W konsekwencji podczas jednego cyklu pracy silnika spala się więcej paliwa i uzyskuje więcej energii.

Wymierne korzyści z posiadania turbosprężarki

Turbiny samochodowe można obecnie znaleźć w każdym pojeździe ciężarowym oraz w znacznej części aut osobowych. Montaż ich jest przewidziany przez producentów, którzy tym samym mogą montować mniejsze silniki bez straty mocy samego pojazdu. Najważniejsze zalety z posiadania turbiny to:

·         możliwość uzyskania większej mocy silnika i lepszych osiągów przy takich samych parametrach technicznych,

·         efektywniejsze spalanie paliwa dzięki dostarczanej zwiększonej porcji tlenu,

·         niższy poziom emisji spalin, czyli mniejsze zanieczyszczenie środowiska,

·         niższe nakłady na paliwo z uwagi na efektywność spalania,

·         wyższy poziom bezpieczeństwa jazdy, który wynika z większej mocy silnika i lepszego reagowania na działanie kierowcy,

·         w przypadku awarii – możliwość poddania turbosprężarki procesowi regeneracji, bez potrzeby zakupu nowego urządzenia.

 

Korzyści, jakie zapewnia turbina samochodowa są znaczne, począwszy od oszczędniejszej eksploatacji po ekologiczny charakter pojazdu. Dzięki lepszym parametrom emisji spalin takie pojazdy mogą jeździć także w krajach, w których stosuje się bardzo surowe normy.