Turbosprężarka to urządzenie, które pracuje w bardzo trudnych warunkach, dlatego jest narażone na awarie oraz związane z nimi kosztowne naprawy. Życie turbiny można jednak przedłużyć, jeżeli dostosuje się do kilku prostych zasad. Jak postępować z samochodem z turbodoładowaniem?

Rola turbosprężarki w samochodzie

Turbosprężarki to urządzenia od wielu lat już standardowo montowane w samochodach. Pomimo iż dopiero niedawno stały się motoryzacyjnym standardem, ich historia jest niemal tak długa, jak dzieje samej motoryzacji. Obecnie trudno o nowszy model auta bez doładowania. To efekt wprowadzania przez producentów nowych rozwiązań technologicznych, które mają obniżyć poziom emisji spalin w samochodach. Mniejsze silniki przy jednocześnie wciąż rosnącej masie pojazdów, które wyposaża się w kolejne systemy i usprawnienia, sprawiają, że turbosprężarka samochodowa jest niezbędna do utrzymania satysfakcjonującej mocy silnika i dobrych osiągów. Urządzenie to odpowiada za efektywniejsze spalanie paliwa, ponieważ dostarcza do komory spalania silnika większą ilość tlenu. Praca w temperaturze około 1000 st. C naraża je jednak na wyjątkowo duże obciążenia.

Zasady postępowania z turbosprężarką

Zmniejszenie obciążeń turbosprężarki oraz wydłużenie okresu jej sprawności jest możliwe dzięki odpowiedniemu postępowaniu kierowcy. Wystarczy zastosować się do kilku zasad.

·         W samochodzie z turbodoładowaniem obowiązuje zasada wolnego startu. Oznacza to, że po przekręceniu kluczyka należy odczekać ok. 20 sek. przed jazdą. Pozwala to na rozgrzanie oleju i dokładniejsze smarowanie.

·         Po zatrzymaniu nie powinno się wyłączać silnika przez ok. 30 sek., dzięki czemu olej spłynie z urządzenia.

·         Zalecane jest powolne wprowadzanie silnika w wysokie obroty i unikanie gwałtownego przyspieszania.

·         Niewskazana jest długa jazda na najwyższych obrotach, która za bardzo obciąża turbinę.

·         Koniecznie trzeba też zadbać o systematyczną wymianę oleju i filtrów. Dobre smarowanie gwarantuje dłuższą sprawność urządzenia.

Turbosprężarki uważane są za awaryjne, jednak producenci doskonale wiedzą, na jakie są one narażone obciążenia i w jak niesprzyjających warunkach pracują. Urządzenia te wytwarza się z bardzo wytrzymałych materiałów, stąd wniosek, że większość ich awarii wynika z niewłaściwej eksploatacji.