Pięć najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarek

Turbina samochodowa to część pojazdu, która stosunkowo często ulega awariom. Nie oznacza to jednak, że jest wrażliwa na uszkodzenia, bowiem powodem problemów bywa niewłaściwa eksploatacja, a także przyczyny zewnętrzne. Jakie są najczęściej notowane awarie turbosprężarek?

Olej – główny winowajca

Turbosprężarki to urządzenia, które pracują w ekstremalnych warunkach. Temperatura gazów spalinowych ok. 900-1000 st. C oraz obroty wirnika na poziomie 200 000 na minutę z pewnością wystawiają tę część na próbę. Stąd też konieczne jest wyjątkowo solidne smarowanie. Olej, a właściwie jego wady, to najczęstsze przyczyny awarii tych urządzeń.

1.       Zbyt niskie ciśnienie oleju to jeden z powodów, dla których turbina szybko ulega zniszczeniu. Wystarczy niedobór ciśnienia rzędu 8-10 sekund, a szkody mogą być poważne. Efektem jest wypalenie, wypolerowanie i termiczne przebarwienie łożyska.

2.       Zanieczyszczenie oleju oznacza, że znajdujące się w nim drobinki będą w sposób mechaniczny wpływać na strukturę turbosprężarki. Efektem są często głębokie rysy w powierzchni materiału. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy stosowany jest tani olej lub filtr. Przyczyną może też być zbyt rzadka wymiana oleju.

3.       Brak ciągłości dostaw oleju, który wynika np. z nieprawidłowego uruchomienia silnika czy niesprawnego układu smarowania, może powodować podobne szkody, jak zbyt niskie ciśnienie. Zniszczeniu ulegają głównie łożyska turbiny.

Awarie wynikające z błędów eksploatacji

4.       Uszkodzenia przez obcy materiał to zazwyczaj efekt nieprawidłowej konserwacji lub montażu urządzenia po jego naprawie. Przyczyną może być pozostawiony wewnątrz korpusu element, śruba, nakrętka, a nawet piasek. Do takich awarii przyczyniają się też połamane części silnika lub innych detali konstrukcyjnych, które dostały się do wnętrza.

5.       Przegrzanie turbiny to awaria, która wynika z niewłaściwej eksploatacji pojazdu. Zbyt długa jazda na wysokich obrotach, startowanie z zimnym silnikiem, szybkie podkręcanie obrotów to powody takich uszkodzeń.

 

Naprawa turbosprężarek bywa kosztowna, jednak nie wszystkie awarie, szczególnie te związane z wyciekiem oleju, są efektem uszkodzenia turbodoładowania.